Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Nedir?

Dönüşüm oranı optimizasyonu, İngilizce kısaltmasıyla CRO markanız açısından sitenizde elde etmek istediğiniz müşteri davranışlarının yani dönüşümün artırılmasına yönelik gerçekleştirilen faaliyetlerdir.

Dönüşüm Oranı Nedir?

Dönüşüm oranı, pazarlama alanında bulunan genel bir kavramdır. Dijital reklamcılık ile birlikte önemi iyice artmıştır. Dönüşüm oranı, web sitenizi ziyaret eden müşterilerin markanız için hedeflediğiniz davranışların ne kadarını gerçekleştirdiğinin oranıdır. Yani web sitenizi 100 kişi ziyaret ediyorsa ve bunların sadece 2 si sizin istediğiniz hedefleri gerçekleştiriyorsa örneğin ürün satın alıyorsa dönüşüm oranınız %2 olur. Bu oranı %7’ye çıkarmak 7 kişinin ürünlerinizi satın almasını sağlamaktır. Bu oranı dönüşüm oranınızı toplam web sitenizi ziyaret eden kullanıcı sayınıza bölerek elde edebilirsiniz.

Dönüşüm Nedir?

Dönüşüm kavramı dijital pazarlama sektörü içerisinde sıklıkla karşımıza çıkan bir kavramdır. Potansiyel kitlenizin web sitenizde yapmasını istediğiniz tüm işlemlerin yani hedeflerinizin tamamına dönüşüm diyebiliriz. Satın alma işlemi, form gönderme, telefon araması vb. birçok adım dönüşüm adı altına girer. Markanızın hedeflerine göre dönüşüm diye nitelendirdiğiniz kalıp değişiklik gösterir.

Dönüşüm makro ve mikro olmak üzere ikiye ayrılır.

 • Mikro Dönüşüm: Web sitenize gelen kullanıcıların markanız için belirlediğiniz asıl hedefe doğru yönelmesini sağlar. Özetle markanıza para kazandırma yolunda yardımcı olan faaliyetlerdir. Örneğin;
  • Web sitenizde belirli bir süreyi doldurarak zaman geçirmek.
  • Instagram, Twitter gibi sosyal medyada bulunan hesaplarınızı takip etmek.
  • Blog yazılarınızı okumak.
  • Web sitenizde bulunan e-posta bülteninize üye olmak.
  • Ürünlerinizi birkaç kere ziyaret etmek, sepete atmak gibi faaliyetlerdir.
 • Makro Dönüşüm: Web sitenize gelen ziyaretçilerin markanız adına belirdiğiniz asıl amaçları gerçekleştirmesidir. Yani özetle markanıza para kazandıran faaliyetlerdir. Örneğin;
  • Web sitenizden ürün satın almak.
  • Mail atarak, arayarak fiyat teklifi istemek.
  • Hizmetlerinize abone olmak.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Nedir?

Dönüşüm oranı optimizasyonu, web sitenizdeki dönüşüm oranını artırma işlemidir. Yani web sitenizde işlemde bulunan kişilerin sayısını artırmak için gerçekleştirilen uygulamalardır. Kullanıcıların web sitenizde gerçekleştirdiği faaliyetler; sepete ekleme, satın alma, form doldurma gibi faaliyetler olabilir.

Dönüşüm oranı optimizasyonu, hedef kitleyi doğru analiz edip, istek ve ihtiyaçlarına karşılık vererek yani kullanıcı deneyimini geliştirerek, dönüşüm oranını artırmaya yönelik çalışmalardır. Ziyaretçilere iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak bu oranın artmasına katkı sağlar. Genel olarak gelen kitleyi neyin hareket geçirip neyin durdurduğu gibi konuları profesyonel şekilde analiz etme sürecinin bütünüdür.

Başarılı Dönüşüm Oranı Optimizasyonu İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dönüşüm oranlarınızın optimizasyonu için neyi, ne zaman ve ne için optimize edeceğinizi tespit etmeniz önemlidir. Başarılı bir dönüşüm oranı optimizasyonu için bu önemlidir. Bu başarı için de dönüşüm oranlarınızı detaylı şekilde analiz etmeniz gerekir. Verilerinizi doğru şekilde analiz etmek hem zaman hem de harcama konusunda kayba uğramamanızı sağlar.

Teknik bilginiz yoksa ve 3. parti analiz araçlarına hakim değilseniz bir dijital pazarlama ajansı ile anlaşarak bu konuda profesyonel destek alabilirsiniz.

Dönüşüm oranı optimizasyonu nasıl yapılır? Adımları nelerdir?

 • Analitik yöntem: Bu yöntem nicel veri analizi olarak da adlandırılır. Google Analytics gibi güvenilir ve güçlü bir analiz platformu kullanarak ziyaretçilerinizin, kullanıcılarınızın hakkında gerçek verilere ulaşabilirsiniz. Ulaşabileceğiniz bilgiler;
  • Kişilerin web sitenize nereden geldikleri,
  • Web sitenizin hangi bölümünde ne kadar zaman geçirdikleri,
  • Hangi kanal üzerinden sitenize ulaştıkları,
  • Hangi bağlantıya tıklayarak sitenize yönlendirildikleri,
  • Kullanıcıların yaş, cinsiyet gibi demografik özellikleri tarzındaki bilgileri elde edebilirsiniz.
 • Nitel yöntem: Dönüşüm oranı optimizasyonu için nicel veri analizinden sonra nitel analizler oldukça önemlidir. Web sitenizin kullanıcılarını detaylı ve derin şekilde kullanıcı davranışlarının incelenmesidir. Nitel veri analizi kullanıcılar açısından daha öznel bir analizdir. Analitik yöntem ile elde edilen verileri kullanarak optimize edilecek kullanıcı profili oluşturulur. Ardından bu profile göre dönüşüm oranı optimizasyonu stratejisi geliştirilir. Hedef kullanıcı profili için cevaplanacak sorular ise;
  • Web sitede ne ile zaman geçirdi? (telefon, tablet, bilgisayar)
  • Ne için siteye geldi?
  • Kullanıcılara hitap eden ürün hangisi?
  • Kullanıcılara hitap eden sayfa hangisi?
  • Rakiplerinizin önüne geçerek kullanıcıların sizi tercih etme sebepleri ne?
  • Kullanıcıların hizmet ve ürün açısından problem yaşadıkları alanlar nereler?

Bu verileri ise; memnuniyet anketi, kullanıcı testleri, kullanıcı anketleri kullanarak elde edebilirsiniz. Elde ettiğiniz anket sonuçları, analitik verilerinizi birleştirerek doğru bir dönüşüm oranı optimizasyonu gerçekleştirebilirsiniz.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Neden Önemlidir?

Daha yüksek gelir elde edersiniz: Dönüşüm oranınızın artması sayesinde ürün satışlarınız artacaktır. Bu da daha fazla gelir elde etmenize yardımcı olur.

Web siteniz sürekli gelişir: Web sitenizin tasarım açısından size göre hiçbir problemi olmasa da geri dönüşüm oranınız olmayabilir veya az olabilir. Kullanıcılarınızın davranışlarına göre, ihtiyaçlarına göre web siteniz gelişerek yenilenir. Bu şekilde dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz.

Daha fazla müşteriye sahip olursunuz: Markanız için ekstra bir reklam harcaması yapmadan dönüşüm oranlarınızı optimize ederek müşteri sayınızı artırabilirsiniz.

Geri dönüşüm maaliyetleriniz azalır: Reklam kampanyalarınızı, reklam kanallarınızı optimize ederek dönüşüm sağlamayan kampanyalarınıza gerçekleştirdiğiniz gereksiz harcamaların önüne geçebilirsiniz.

Doğru müşterileri hedeflersiniz: Reklam kampanyalarınızı optimize etmek gereksiz harcama yapmanızın önüne geçer. Bunun dışında optimizasyon sayesinde markanız adına daha uygun potansiyel kitleyi hedefleyebilmenize yardımcı olur. Web sitedeki trafiğin marka ile daha alakalı olmasını sağlar.

Mesaj Gönder
Size Yardımcı Olalım!
Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Nedir? ile ilgili detaylı bilgi için hemen mesaj gönderin!