E-Ticarete Nasıl Başlanır? (2023 Adım Adım Anlatım)

Günümüzde artan internet kullanımıyla birlikte, kullanıcıların diledikleri zaman ve yerde alışveriş yapabilme isteği oluştu. İnternetin hayatımıza bu kadar girip gelişmesi, e-ticaret sektörünü de gittikçe geliştirdi. Bu sebeple tüm markaların dijital alanda var olma gerekliliği oluştu.

Sizde yerel işletmenizi dijitale taşıyıp e-ticaret mi yapmak istiyorsunuz?

Sıfırdan e-ticarete başlamak ve kendi işinizi kurmak mı istiyorsunuz?

Doğru yazıdasınız! Bu yazıda adım adım e-ticarete nasıl başlanır sizlere anlatacağız.

İçindekiler [gizle]

 • Adım Adım E-Ticarete Nasıl Başlanır?
 • 1- Satışını gerçekleştireceğiniz ürün veya hizmetlerinizi belirleyin.
 • 2- Hedef kitlenizi belirleyin.
 • 3- E-ticaret platformunuzu belirleyin.
 • 4- Markanıza bir isim verin.
 • 5- Ödeme yöntemlerinizi çeşitlendirin
 • 6- Web sitenizi satış odaklı tasarlayın.
 • 7- Güçlü bir marka stratejisi oluşturun.
 • 8- Tedarikçi ile anlaşın.
 • 9- Şirketinizi kurumsallaştırın.
 • 10- Kargo ile anlaşma sağlayın.
 • 11- Pazarlama kampanyaları oluşturun.

Adım Adım E-Ticarete Nasıl Başlanır?

Sıfırdan kurulacak bir markaysanız ya da fiziksel mağazanızı dijital ortama taşımak istiyorsanız, başarılı olabilmek için bazı kurallara dikkat etmeniz gerekmekte. Bu süreçte çok bilgisizseniz, doğru dijital pazarlama ajansı tarafından destek almak süreci profesyonel şekilde ilerletmenizi sağlar.

Fakat ne kadar ajans desteği alsanızda süreci bilmenizde fayda var. E-ticarete başlamak için üzerinde duracağınız adımları sizlerle paylaşacağız.

Online mağaza açabilmek ve e-ticaret alanında gelişebilmek için tamamlanması gereken adımlar şu şekilde;

1- Satışını gerçekleştireceğiniz ürün veya hizmetlerinizi belirleyin.

E-ticaret alanında satışını gerçekleştireceğiniz, kullanıcılara sunacağınız ürünün ne olduğu önemlidir. Bu ürünün ne olduğunu belirlerken yurt içi ve yurt dışı pazarları incelemeniz, kullanıcıların ihtiyaçlarını ve hoşlandığı şeyleri gözlemlemeniz, trendleri takip etmeniz gereklidir. Bunları gerçekleştirirken kar oranınızı gözetmeyi de unutmamalısınız.

2- Hedef kitlenizi belirleyin.

Online mağaza kurarken göz önünde bulundurmanız gereken önemli diğer konu ise hedef kitlenizdir. Hedef kitleniz sayesinde pazarlama teknikleriniz, web sitenizin tasarımı, reklam türlerinizi seçmenize yardımcı olacaktır.

Hedef kitlenizi ne kadar iyi tanırsanız pazarlama faaliyetlerinizi o kadar başarılı yürütebilirsiniz. Bu yüzden üzerinde durmanız gereken önemli noktalardan bir tanesidir.

3- E-ticaret platformunuzu belirleyin.

İşletmenizin problemsiz şekilde ilerleyebilmesi için seçtiğiniz e-ticaret platformunun ne olacağı önemlidir. E-ticaret platformunuzu seçerken; mobil deneyimi, tasarımı, sunduğu ticaret araçları gibi özellikleri incelemelisiniz.

4- Markanıza bir isim verin.

Hangi ürünü satacağınızı, bu ürünü kimlere hangi platform üzerinden sunacağınızı belirledikten sonra markanız için akılda kalıcı bir isim oluşturmalısınız. İsim oluştururken, sektörünüz ve ürünleriniz içinden benzersiz kılacak kelimelerle çalışma yapabilirsiniz. Akılda kalıcı bir marka adına sahip olmanız size yarar sağlayacaktır. Hedeflediğiniz kullanıcıların arama motorları üzerinde arattığında farklı markalarla çakışmaması önemlidir. Markanızın bilinir olması ve hedef kitlenizin akılda kalması için isim seçimi oldukça önemlidir.

 • İsim oluştururken nelere dikkat edilmelidir?
  • Söylenmesi kolay olmalıdır.
  • Yazılışı ve anlaşılması kolay olmalıdır.
  • Türkçe karakter içermemelidir.
  • Uzun olmamalıdır.
  • İlgi çekici olmalıdır.
  • Akılda kalıcı olmalıdır.

5- Ödeme yöntemlerinizi çeşitlendirin

Online mağaza oluştururken aynı zamanda ödeme yöntemi alanında kullanıcılarınızın hiçbir sorun yaşamaması önemlidir. Kullanıcılarınıza güvenli ve sorunsuz ödeme yöntemi sunmalısınız. Ödeme yönteminizi oluştururken kullanıcıların en çok tercih ettiği ödeme yöntemlerini tercih etmeniz size fayda sağlayacaktır. Bu yönde birden fazla yöntem sunmanız kullanıcı deneyimi açısından güzel olacaktır.

Sanal pos aracı firmanızı seçerken komisyon oranları ve vade sürelerine dikkat edin. Paytr ve iyzico gibi popüler sanal pos firmalarını tercih edebilirsiniz.

Kapıda ödeme opsiyonu ise güven oluşturma açısından etkili olacaktır.

6- Web sitenizi satış odaklı tasarlayın.

Fiziksel mağazalarda var olan vitrin, dijital ortamda aslında web sitenizdir. Web sitenizin tasarımının önemli olmasının yanında kullanıcılara sorunsuz satın alma deneyimi sunmanız da önemlidir. Sitenizin dönüşümler için optimize edildiğinden emin olun.

Hedef kitlenize iyi tasarlanmış bir web site ve kolay gezilen bir mağaza sunuyor olmanıza dikkat edin. Kalite standartlarına sahip olan, donanımlı web siteleri dijital ortamda yükselmenize yardımcı olacaktır.

Sitenizde güvenli ödeme yöntemi bulunması, hizmetlerinizin net şekilde anlaşılması, ürünlerinizin iyi şekilde sunulması, kolay ve hızlı kullanıcı deneyimine sahip olması markanıza yarar sağlayacaktır. Web sitenizde işletmenize ait telefon numarası, mail adresi ve kullanıcıların size sorular sorabileceği alanların bulunması önemlidir.

7- Güçlü bir marka stratejisi oluşturun.

E-ticaret alanında hedefinize ulaşarak gelişmeniz için güçlü ve profesyonel bir marka kimliği oluşturmanız gereklidir. Güçlü bir marka kimliği oluşturmanız kullanıcıların zihninde yer edinmenizi sağlar. Marka kimliğiniz, işletmenizin adı, logosu, web sitenizde ve logonuzda kullandığınız renk tonu gibi birçok faktörle oluşur. Bu faktörler sayesinde kullanıcıların akıllarında yer edinirsiniz. Etkili bir marka kimliği, müşterilerinize güven verir. Ayrıca kalıcı bir müşteri kitlesi oluşturmanıza yardımcı olur.

Bu konuda profesyonel destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

8- Tedarikçi ile anlaşın.

E-ticaret üzerinden hızlı şekilde satış gerçekleştirmek istiyorsanız, stok yapmadan tedarikçi ile anlaşarak iş geliştirebilirsiniz. Tedarikçi ile anlaşarak satış yapmak sizlere kolay bir perakende iş sunar. Stoksuz satış gerçekleştirmek ön maaliyetleri en aza indirir. Aynı zamanda kolay sipariş tamamlama gibi yararlarda sağlar. Süreç sizin tarafınızda sadece sipariş bilgilerini tedarikçinize iletmeniz ile tamamlanır.

Eğer marka olmak istiyorsanız mutlaka özgün ürünlerinizde stoklu bir şekilde çalışmalısınız. Stok problemleri bir şirketi kolayca batırabilir. Bu yüzden tedarik konusunda sıkıntı yaşamamak için kendinizi sağlama almalısınız.

9- Şirketinizi kurumsallaştırın.

Şahıs ya da ortaklık içeren markanızın şirket yapısını belirleyerek işletmenizin kurumsal tarafını tamamlayın. İşletmeniz için lisans ve izinler için gerekli resmi süreç işlemleri tamamlayın. Online yani sanal mağaza oluşturup sanal pos kullanabilmeniz için vergi mükellefi olmanız gerekmektedir.

E-ticaret şirketi kurmak zorunlu mu?

Dijital ortamda ticaret yapabilmeniz için vergi mükellefi olmanız gereklidir. Yapılan ürün satışlarıyla ilgili fatura kesmelisiniz. Tedarikçi ve kargo anlaşmaları gibi anlaşmalar yapabilmeniz içinde şirket olmanız gerekiyor. Aynı zamanda bu kurumsallık hedef kitlenize güven verir. Şahıs ya da ortaklık içeren şirket yapısını seçerek işletmenizi resmileştirin.

10- Kargo ile anlaşma sağlayın.

E-ticaret sitenizde gerçekleştireceğiniz satışların daha uygun kargolanabilmesi için kargolar ile anlaşma sağlayın. Gönderi sayınıza göre ücretlendirme gerçekleştirilir. Fazla gönderinizin olması kargo ücretinde maliyetin düşmesini sağlar.

11- Pazarlama kampanyaları oluşturun.

Sosyal medya platformları üzerinden sanal mağazanız için işletme hesabı oluşturmalısınız. İşletme hesabınızda, iletişim bilgileri, konum, web site adresiniz gibi bilgilerin bulunması kullanıcılarınızın markanıza güvenmesini sağlar. Sosyal medya hesaplarınızda web site adresinizin bulunması kullanıcıların doğrudan e-ticaret sitenize ulaşarak ürünlerinizi satın almalarına yardımcı olur. Aynı zamanda e-ticaret sitenizi Facebook mağaza ile entegre edebilirsiniz. Bunun yanında Instagram çevrim içi mağaza özelliği de kullanarak doğrudan sosyal medya üzerinden ürün satışı sağlayabilirsiniz.

Ücretli farklı reklam kampanyalarıyla birlikte marka bilinirliğinizi artırabilir, web sitenize yönlendirmeler sağlayabilirsiniz. Arama motorları üzerinde web sitenizin üst sıralarda bulunması önemlidir. Bunun için gerekli optimizasyonları sağlamanız gereklidir. Ayrıca sosyal medya pazarlamacılığı, dijital pazarlama, içerik pazarlama gibi çeşitli reklam verebileceğiniz kanallardan faydalanarak satış oranlarınızı büyük ölçüde artırabilirsiniz.

Pazarlama, bir şirketin büyüyebilmesi için çok önemlidir. Pazarlama stratejisi olmayan bir şirketin ayakta kalması bir hayli zordur. Markanızın dijitalde büyüyebilmesi için profesyonel bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmanız sizin için hem nakit hemde vakit kazancı olacaktır. Böyle bir düşünceniz varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mesaj Gönder
Size Yardımcı Olalım!
E-Ticarete Nasıl Başlanır? (2023 Adım Adım Anlatım) ile ilgili detaylı bilgi için hemen mesaj gönderin!