ROAS: Reklam Harcamalarının Getirisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

ROAS Tanımı: Reklam harcamalarından elde edilen gelir (ROAS – Return on Ad Spend), reklama harcanan her Türk Lirası için kazanılan gelir miktarını ölçen bir pazarlama metriğidir. ROAS’ı aşağıda ki formülü kullanarak hesaplayabilirsiniz: Reklam Harcamalarından Elde Edilen Gelir / Reklam Maliyetleri.

ROAS hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Anlamını, formülünü veya yatırım getirisi (ROI) ile farkını merak ediyor olabilirsiniz. Tüm bu bilgileri burada bulabilirsiniz.

Boşa harcanan reklam harcamalarını azaltmanız ve ROAS’ınızı artırmanız mı gerekiyor? BossyDigital size yardımcı olabilir.

Dijital reklamcılık hizmetimizle, boşa harcanan reklam bütçelerini azaltmaya, reklam performansını artırmaya ve ROAS’ı en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olmak için deneyimlerimizi sunuyoruz. Daha fazla bilgi edinmek için bizimle hemen iletişime geçin.

ROAS nedir?

Reklam harcamalarından elde edilen gelir (ROAS), bir dijital reklamcılık stratejisinin, kampanyanın veya reklam grubunun performansını ve maddi getirisini bizlere gösteren bir pazarlama metriğidir. Bu metriği takip etmek, şirketlerin reklam stratejilerini ve cirolarını iyileştirmesine yardımcı olabilir.

ROAS nasıl hesaplanır?

ROAS’ınızı hesaplamak için reklam stratejinizin toplam gelirini toplam maliyetine böldüğümüz bu formülü kullanabilirsiniz:

ROAS = Dönüşüm Değeri / Maliyet

Eğer aşağıdaki değerleri biliyorsanız ROAS değerini kolay bir şekilde hesaplayabilirsiniz:

  • Reklam stratejiniz tarafından oluşturulan toplam gelir.
  • Reklam stratejinizi yönetmenin toplam maliyeti.

Bu iki veriye sahipseniz, toplam gelirinizi toplam maliyetinize bölün ve sonucunuzu değerlendirin!

ROAS’ınız bir ₺ tutarı olarak ifade edilir ve şirketinizin reklam kampanyanız için harcadığı her bir TL için (ortalama olarak) kaç TL kazandığınız gösterir. Örneğin, sizin ROAS değeriniz 5 ise, harcanan her 1 Türk Lirası için 5 Türk Lirası kazandığı anlamına gelir.

ROAS’ı hesaplarken şu maliyetleri dahil etmeyi unutmayın:

  • Reklam harcaması
  • Reklam araçları veya yazılımı
  • Bir ajansa, danışmana veya serbest çalışana ödenenler gibi reklam yönetimi ücretleri
  • İş ortağı veya satıcı maliyetleri
  • Ortaklık ücretleri veya komisyonları
Mesaj Gönder
Size Yardımcı Olalım!
ROAS: Reklam Harcamalarının Getirisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey ile ilgili detaylı bilgi için hemen mesaj gönderin!