Düşük Kalite Puanı ve Yüksek TBM Nasıl Optimize Edilir?

Düşük kalite puanı, Google Ads Arama ağı reklamlarında ortaya çıkan ana sorunlardan biridir. Düşük kalite puanları sonucunda çok daha yüksek tık başı maliyetlerle karşılaşırız ve bu daha sonra edinme başına maliyeti artıracak ve YG(Yatırım Getirisi)’yi azaltacaktır.

Bir arama ağı kampanyası oluştururken en önemli şeylerden bir taneside “kazandıran” anahtar kelimeleri bulmaktır. En iyi tıklamayı, gösterimi alacak ve dönüşüm sağlayacak anahtar kelimeleri tespit etmeliyiz.

Genelde alakalı bir reklam grubuna benzersiz anahtar kelimeler eklenir. Fakat bir reklam grubunun içinde ne kadar çok anahtar kelime varsa, her anahtar kelime o gruptaki reklamlarla o kadar az alakalı hale gelir. Bunun sonucu olarakta düşük kalite puanı problemiyle reklamın daha az gösterildiğini görürüz.

Düşük kalite puanı tam olarak ne anlama gelir?

Bir reklam grubunda çok fazla anahtar kelimeniz varsa, eşleşecekleri tüm arama terimleri, sunduğunuz reklamla fazlasıyla alakalı olmayacaktır.

Bir arama terimi, reklam grubundaki reklamlarla ne kadar az alakalı olursa, kalite puanınız o kadar düşük olur. TBM’ler ise daha düşük kalite puanı sebebiyle daha yüksek olur. Bu da dönüşüm başı maliyetlerinizin çok daha yüksek olacağı anlamına gelir.

Bu durumda ne yapabilirim?

Düşük kalite puanlarını artırmanın en hızlı yolu, her kategori veya anahtar kelime grubu için farklı reklam grubu açmaktır. Örneğin; online ayakkabı mağazanız var. Erkek ayakkabıları için ayrı reklam grubu ve bunun içerisine erkek ayakkabısı ile ilgili az sayıda spesifik kelime. Kadın ayakkabıları için ayrı reklam grubu ve spesifik kelimeler vs…

Başka bir deyişle, reklam alaka düzeylerini en üst düzeye çıkarmak için reklam gruplarınızı anahtar kelimelere göre bölümlere ayırmanız gerekiyor. Bunu yapmak TBM’leri düşürür, TO ve EBM’yi artırır.

Reklam gruplarınızda tek kelime kullanmayıda tercih edebilirsiniz. Bu, reklamınızı eşleşeceği arama terimleriyle daha alakalı olmasını sağlar. Dolayısıyla kalite puanınızın reklam alaka düzeyini iyileştirir ve TBM’nizi düşürür.

Daha yüksek bir kalite puanı, daha yüksek reklam sıralaması anlamına gelir, daha az maliyet ile daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanın sırrı da budur.

Bu konuda yardıma ihtiyacınız varsa veya herhangi bir sorunuz varsa lütfen iletişime geçin.

Mesaj Gönder
Size Yardımcı Olalım!
Düşük Kalite Puanı ve Yüksek TBM Nasıl Optimize Edilir? ile ilgili detaylı bilgi için hemen mesaj gönderin!